Simone Tempestini a câștigat Raliul Moldovei Bacău powered by Dedeman Automobile

Simone Tempestini a câștigat 12 dintre probele disputate la Raliul Moldovei Bacău powered by Dedeman Automobile, adjudecându-și prima poziție în clasamentul general al competiției. Locul secund i-a revenit lui Valentin Porcișteanu, cel care a obținut maximum de puncte în Power Stage, iar pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Dan Gîrtofan. Întrecerea a contat drept etapa a patra în Campionatul Național de Raliuri Dunlop și a fost inclusă în calendarul FIA European Rally Trophy și FIA Balkan Rally Trophy.

Ziua secundă a Raliului Moldovei Bacău powered by Dedeman Automobile a fost dominată de Simone Tempestini, pilotul care începea ziua din prima poziție. El și-a adjudecat șapte dintre cele 8 probe programate și a câștigat competiția cu un avans de 58,7 secunde în fața lui Valentin Porcișteanu, devenind și noul lider al clasamentului general provizoriu al campionatului.

Locul secund i-a revenit lui Valentin Porcișteanu, cel care a reușit să-și adjudece 3 probe speciale, între care Superspeciala de la Onești și Power Stage-ul, proba care le-a mai adus puncte suplimentare lui Simone Tempestini, Titi Aur, Dan Gîrtofan și Cătălin Grigoriu. Pe ultima treaptă a podiumului raliului s-a clasat Dan Gîrtofan, cel care a preluat această poziție la începutul zilei secunde, atunci când Bogdan Marișca a fost nevoit la abandon, încă dinaintea startului, după ce bateria mașinii sale s-a descărcat.

Manu Mihalache s-a impus la Clasa 3, Raul Badiu la două roți motrice, Clasa 9 și Cupa Suzuki, Sebastian Barbu la Clasa 11, iar Mihnea Mureșan în Cupa Dacia.

Rezultatele competiției sunt disponibile pe pagina dedicata CLASAMENTE SI REZULTATE RALIUL MOLDOVEI 2018

Partenerul principal al ediției din acest an a fost Consiliul Județean Bacău, în asociere cu Primăria Onești, Primăria Moinești, Primăria Bacău și Primăria Zemeș. Sponsor principal: Dedeman Automobile. Principalul partener tehnic va fi Helios Bacău, companie cu rețea de distribuție a carburanților din zona Moldovei. Parteneri: Jidvei, Arena Mall, Selgros, Hotel Dumbrava, Lux-Artim, Grafit, Data ERP, Helen Hotel, Hotel Decebal. Parteneri media: TVR 1,  TVR 3, TVR Iași, Telekom Sport, EuropaFM.